Jdi na obsah Jdi na menu
 


GP San Marina

14. 9. 2008

GP San Marina - oba naši jezdci v 1. desítce

                                GP San Marina - oba naši jezdci v 1. desítce: titulní fotka

Po české Grand Prix se kolotoč MS silničních motocyklů přesunul na jih na okruh v Misanu do San Marina. Nabízíme vám stručné shrnutí celého víkendu, kde oba naši jezdci v závodě dojeli v 1. desítce.

Třída do 125 ccm

V páteční kvalifikaci nejmenší kubatury se nejlépe vedlo Talmacsimu, který potřebuje dobrý výsledek jako sůl. Sandro Cortese z česko-švýcarského týmu dojel na slušném 6. místě. Pole Position díky výhře i v sobotní kvalifikaci získal po právu Maďar Talmacsi, za ním byli: Smith, Espargaro, Redding, Corsi. Cortese vylepšil svůj čas, ale i přesto klesl o jednu příčku na starovním roštu a do závodu vyrazil z druhé řady.

Nejlepší start měl z druhého místa Bradley Smith, ale Talmacsi se během prvního kola ujal vedení. Oba jezdci nasadili rychlé tempo a vzdalovali se druhé skupince, kde bojovalo hned 7 jezdců o třetí místo. Současný lídr průběžného pořadí, Francouz Mike di Meglio, spadl ve 14. kole a v závodě už nepokračoval. Tím nabídl Talmacsimu a Corsimu ještě jakousi možnost v boji o titul.

Konec závodu byl zajímavý jen v boji o 3. místo. Smith nestíhal Talmacsiho tempo a než riskovat zbytečnou chybu, spokojil se s druhým místem. V posledním kole se o bronz přetahovala dvojice Corsi a Olive, ale druhý jmenovaný to v jednom okamžiku přehal, šel k zemi a závod dokončil až na 12. místě.

Pořadí v cíli: 1. Talmacsi, 2. Smith, 3. Corsi, 4. Marquez, 5. Terol, 6. Iannone, 7. Cortese, 8. Aegerter, 9. Rabat, 10. Gadea.

Průběžné pořadí v MS: 1. di Meglio 186 b, 2. Corsi 158 b, 3. Talmacsi 147 b, 4. Bradl 126 b, 5. Olive 114 b, 6. Terol 113 b.

Třída do 250 ccm

Nejrychlejším jezdem páteční kvalifikace byl jasně Marco Simoncelli, když druhému Barberovi nadělil více než půl sekundy. Thomas Lüthi dojel třetí. V sobotním boji o Pole Position se Barbera zlepšil a vyfoukl první místo Simoncellimu o méně než jednu desetinu sekundy. Třetí byl na startu Espargaro a první řadu zakončoval Takahashi. Lukáš Pešek startoval z 13. místa a Abraham vyl osmnáctý.

Start a prvních pár zatáček vyšlo nejlépe Takahashimu, za ním se seřadili Barbera, Simoncelli a Espargaro. Do této vedoucí skupinky se postupem času posunul i Mattia Pasini. V prvních kolech dostal highsidera Alex Debon a do spadlé motorky narazil Faubel. Oba skončili v kotrmelcích a v závodě dál nepokračovali. Tento incident se stal těsně před Lukášem Peškem, který se mu vyhnul jen tak, že musel mimo trať.

O kolo později z trochu nepochopitelného důvodu najel Kallio zezadu do týmového kolegy H. Aoyamy a obě KTMky skončily rozbité v kačírku. Díky těmto 4 pádům se naši jezdci pohybovali na přelomu první a druhé desítky. Mezitím se do čela posunul k radosti domácích diváků Pasini, ale na konci 11. kola jej chtěl podjet Barbera, došlo ke kontaktu a Pasini incident neustál. V záběru televizních kamer bylo vidět, že je z pádu z 1. místa hodně rozzuřený a škoda, že tam Barbera nespadl s ním, to bychom se asi dočkali zápasu ve volném stylu.

Ke konci závodu se přiostřovaly boje mezi Barberou a Simoncellim, často byl Barbera dlouhý na brzdy a vyvážel sebou Simoncelliho až mimo trať. Párkrát došlo dokonce k lehkému kontaktu, ale o rozuzlení celé situace se postaral sám Simoncelli, když to po vlastní chybě z třetího místa zahodil. Sice motocykl zvedl a dojel na 6. místě, ale za výsledek si mohl zcela sám. Díky tvrdému boji mezi zmiňovanou dvojicí se na čele osamostatnil Bautista a v klidu si dojel pro vítězství. K radosti českých diváku se oba naši jezdci vyhli všem incidentům, nechybovali a dojeli si na konci první desítky pro cenné body.

Pořadí v cíli: 1. Bautista, 2. Takahashi, 3. Barbera, 4. Locatelli, 5. Simon, 6. Simoncelli, 7. Luthi, 8. Wilairot, 9. Pešek, 10. Abraham.

Průběžné pořadí v MS: 1. Simoncelli 190 b, 2. Kallio 164, 3. Bautista 163 b, 4. Barbera 142 b, 5. Debon 139 … 15. Abraham 31 b, 16. Pešek 31 b.

Třída MotoGP

V kvalifikaci se čekala velká bitva mezi dvojicí Stoner – Rossi, ale mladý Australan získal Pole Position celkem suverénně, druhý Rossi na domácí trati ztrácel více než půl sekundy. Konec první řady patřil Lorenzovi, který je už snad konečně uzdraven a bude jezdit jako na začátku sezóny, kdy sbíral pódiová umístnění. Pedrosovi patří na startu až 6. místo, Capirossi je jedenáctý.

Po startu si první místo udržel Stoner a na druhé místo se šikovně protáhl Pedrosa. Rossi dostal hned v polovine prvního kola highsidera, ale naštěstí vše ustál a zůstal na 3. míste. Za záda se mu pověsil týmový kolega, Jorge Lorenzo. Na konci prvního kola spadl Randy de Puniet a na konci třetího kola šel k zemi domácí jezdec Alex de Angelis.

Na špici s mírným náskokem jezdil Stoner a Rossi se chtěl za něj dotáhnout. Předjel Pedrosu a vydal se na dlouhou stíhací jízdu. Stoner s luxusním náskokem přes 3 s zopakoval stejnou chybu jako v Brně: z prvního místa spadl a do závodu se už nevrátil. Tím Rossimu vyklidil první místo nejen v domácí Grand Prix, ale dovolím si tvrdit, že ztratil jakékoliv reálné šance na obhajobu titulu.

V závodě se už nic podstatného nezměnilo, GP San Marina vyhrál Rossi, double pro tým Fiat Yamaha zajistil Lorenzo a bronzový post vybojoval Elias.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Lorenzo, 3. Elias, 4. Pedrosa, 5. Vermeulen, 6. Toseland, 7. Capirossi, 8. Dovizioso, 9. Melandri, 10. Edwards.

Průběžné pořadí v MS: 1. Rossi 262 b, 2. Stoner 187 b, 3. Pedrosa 185 b, 4. Lorenzo 140 b, 5. Dovizioso 118 b, 6. Vermeulen 110 b. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář